Sportovně střelecký klub Uherský Ostroh

Josef Halíček - Mistr i Vicemistr ČR pro rok 2019

V sobotu 30. března 2019 se v Plzni na Armádním střeleckém stadionu Dukly Plzeň uskutečnila vrcholná soutěž „vzduchovkové“ sezóny - Mistrovství ČR mládeže pro rok 2019 ve sportovní střelbě ze vzduchové pušky 30 ran vleže. Pomyslíme-li, že v celé ČR se věnuje tréninku mládeže přibližně 100 střeleckých klubů, v nichž je registrováno cca 1 000 žáků ve věku do 14 let, je tedy už velkým úspěchem, dostat se vůbec do nominace na MČR. Podmínky pro nominaci byly i tento rok tvrdé, a tak letošním „nominačním sítem“ prošlo 185 nejlepších chlapců a dívek z 37 sportovně střeleckých klubů ČSS. Tito mladí střelci soutěžili ve čtyřech kategoriích – chlapci do 12 let, dívky do 12 let, chlapci do 14 let a dívky do 14 let. Každoročně také nechybí soutěž družstev do 12 let a do 14 let. Organizací tohoto mistrovství byl i letos pověřen SSK Dukla Plzeň. Obě kategorie střílely na elektronická terčová zařízení Sius – napodobenina terče s vlastním elektronickým hodnotícím zařízením. Střelec tak může pohodlně sledovat své zásahy na monitoru vedle sebe a soustředit se více na střelbu, než, když si musel dříve nastavovat dalekohled a posouvat terče. Celá soutěž též zapojí do děje více diváky, protože ti mohou na velkém monitoru sledovat každou ránu kteréhokoliv střelce.   Výsledky se již druhým rokem počítají na „desetiny“, takže absolutní desítka je 10,9 a absolutní nástřel 327 bodů.

Z ostrožského klubu byli nominováni Josef Halíček, Lukáš Hálka, Jakub Vosáhlo, Leoš Hejlek, Martin Kozel, Jan Vitovský a Alexandra Korvasová. Ve výčtu jmen najdete sice jen dva Ostrožany, a proto je pro nás velkou ctí, že i děti z okolních měst a vesnic chtějí a reprezentují město Uherský Ostroh.

Konkurence byla letos opravdu velká, ale i přesto v kategorii chlapci do 14. let předvedl Josef Halíček nemožné. Nastřílel neuvěřitelných 317,4 bodů, což byl nejvyšší nástřel tohoto mistrovství, a postoupil tak do finálové „osmičky“. I když se Jožka v této situaci ocitl poprvé, udržel své nervy na uzdě a ve finálové hale pak všem divákům předvedl dokonalou „šou“. Své první finále tak zvládl na jedničku a právem si vystřílel titul Mistr ČR pro rok 2019. V kategorii družstva do 14. let si pak ještě přidal nepsaný titul „vicemistr“. Pod názvem Zlínské krajské sdružení si odnesl stříbrnou medaili společně s Filipem Škuláněm (Nivnice) a Adamem Šrámkem (Chropyně). V kategorii chlapci do 14. let soutěžili ještě Lukáš Hálka – 35. místo – 308.9 bodů, Jakub Vosáhlo – 67. místo – 302,9 bodů a Leoš Hejlek – 81. místo – 297,9 bodů.

V kategorii do 12. let nás i sebe potěšili svými osobními rekordy Jan Vitovský a Alexandra Korvasová, kteří byli na svém prvním MČR. Jenda nastřílel 310,0 bodů a obsadil tak krásné 10. místo (41 střelců). Saša, nejmladší z nominovaných střelců tohoto mistrovství, nasázela 307,1 bodů a skončila na 14. místě (21 střelkyň). Martinu Kozlovi se moc nedařilo, jak by chtěl, a tak se musel spokojit s 32. místem nástřelem 297,3 bodů.

Závěrem přeji všem hodně střeleckého štěstí, ale když to někdy nevyjde, tak neházejte flintu do žita, neboť bez ní se střelci neobejdou.