Sportovně střelecký klub Uherský Ostroh

25. mistrovství světa MLAIC ve sportovní střelbě z předovek

25. mistrovství světa MLAIC ve sportovní střelbě z předovek, Pforzheim, Německo,

12.8. - 19. 8. 2012

25. Mistrovství světa MLAIC ve sportovní střelbě z předovek se konalo od 12. 8. do 19. 8. 2012 ve Pforzheimu v Německu. Zúčastnilo se ho 399 střelců v 1734 startech. Za českou reprezentaci nastoupili též závodníci z místního SSK Uherský Ostroh - Miroslav Malůš a Zdeněk Ilek. Miroslav Malůš, co by úřadující mistr světa jel obhajovat titul Mistra světa v disciplíně Tanegashima replika (doutnáková puška ve stoje).

Příprava na Mistrovství světa ve Pforzheimu probíhala po celý rok a vyvrcholila týdenním soustředěním na střelnici v Uherském Ostrohu. Tady jsme i za účasti našich slovenských kolegů poctivě trénovali, abychom dosáhli na MS co nejlepších výsledků. Nelze opomnět, že se také v Uherském Ostrohu připravovala část české reprezentace – účastníci z Moravy – Stanislav Hromada a Antonín Křivák.

Střelnice ve Pforzheimu prošla velkou rekonstrukcí a dnes patří mezi nejmodernější v Evropě. Modernizace zařídila, že se dnes všechny terčové disciplíny střílí na elektronické terče, kde se ukáže hodnota ihned po každém výstřelu a odpadají tak různé diskuse o hodnotě zásahu. To bylo pro nás největší novinkou.

A nyní už něco málo k samotnému průběhu tohoto velkolepého závodu. Slavnostní zahájení Mistrovství se konalo v úterý v podvečerních hodinách na náměstí před radnicí. Průvod 23 zúčastněných týmů prošel centrem města a přilákal velké množství diváků, kteří stáli na chodníku a tleskali. Nastoupené střelce postupně přivítal starosta, ministryně sportu a prezident Deutscher Schützenbund. Ve středu ráno začaly naše soutěže dle rozpisu. Průběh závodů s prvními výsledky ukazoval na velkou nervozitu jak u našich střelců, tak i u soupeřů. I přes nezdary českých střelců se podařilo přeci jen Stanislavu Hromadovi vystřílet titul Mistra světa v doutnákové pistoli.

Toto Mistrovství světa bylo důležitým závodem pro ostrožského střelce Zdeňka Ilka. Jako nováček české reprezentace zde přijel získat cenné zkušenosti, které posléze uplatní v dalších startech na mezinárodních střeleckých závodech. Startoval zde ve třech disciplínách -              perkusní puška civilní, perkusní revolver a doutnáková pistole. Miroslav Malůš v Německu obhajoval titul Mistra světa v doutnákové pušce, jak už bylo výše zmíněno (ten vystřílel před dvěma lety v Portugalsku). Bohužel, obhajoba titulu se mu však v silné konkurenci nepodařila.

Závěrem mého článku patří velké poděkování sponzorům, kteří nám umožnili zúčastnit se této velmi prestižní akce. Děkujeme tedy Městu Uherský Ostroh, společnosti Ostroh, s.r.o. a firmě Javorník, s.r.o.